اضطراب و درمان آن

run-for-life-000044675552_Large

 اضطراب و انواع آن

همه ما در طول زندگی خود حداقل یکبار اضطراب را تجربه کرده ایم،اگرچه این اضطراب به حدی نبوده که نیاز به روانشناس یا روانپزشک داشته باشد. اضطراب به طور مستقیم با ترس از آسیب همراه است. هنگامی که ما با تهدید فیزیکی که می تواند آسیب جسمی جدی یا مرگ را به دنبال داشته باشد مواجه می شویم ، به صورت روانی و جسمی به این موقعیت پاسخ می دهیم. این پاسخ را پاسخ مقابله یا گریز می نامند. در یک بحران تهدید کننده ی زندگی، این پاسخ مبارزه یا مقابله می تواند زندگی ما را نجات دهد. در جهان متمدن ما ، تهدید فیزیکی جدی ممکن است وجود نداشته باشد. در عوض، ما با مشکلات پیچیده ی زندگی مواجهیم. این مشکلات یک تهدید است، اما معمولا یک تهدید فیزیکی نیست. ما ممکن است با از دست دادن شغل، داشتن ازدواج ناموفق، و یا شکست تحصیلی فرزندان در مدرسه مواجه باشیم. این مشکلات بیشتر تاثیر روانی دارد.

اضطراب در مورد مشکل به ما هشدار می دهد و ما را برای حل آن تشویق میکند زیرا میخواهیم این اضطراب را از خود دور سازیم. اگر هرگز در مورد هیچ چیزی احساس اضطراب نکنیم ، انگیزه کمی برای پاسخ به مشکلات خواهیم داشت ، تا زمانی که با یک بحران واقعی مواجه شویم. اضطراب عادی نشانه ای از یک اختلال روانی نیست ، چرا که همه ما آن را تجربه کرده ایم و به ما کمک میکند زندگی خود را مدیریت کنیم و به مشکلات خود پاسخ مناسبی بدهیم. اما اختلالات اضطرابی هنگامی رخ می دهد که شما نسبت به مسائل کوچک زندگی نیز اضطراب و دلهره ی شدید داشته باشید. و یا هنگامی که اضطراب هرگز از بین نمی رود، و با حل مشکلات باز هم تداوم می یابد باید کمی جدی تر به آن نگاه کرد. مشکلات اضطراب بسیار رایج است. شیوع اختلالات و بیماری های اضطرابی بر اساس نوع متفاوت است. استفاده از دارو برای مدیریت اضطراب بسیار معمول است، اما متاسفانه این دارو ها بدون روان درمانی موثر نیستند. در واقع، بسیاری از داروهای ضد اضطراب ایجاد وابستگی در فرد می کنند و علایم ترک اغلب شبیه به علائم اضطراب هستند. این داروها بدون از بین بردن علت ،فقط عوامل را کنترل می کنند.

اضطراب انواع مختلفی دارد

اختلال هراس ،اضطراب اجتماعی ،ترس های خاص ، اختلال اضطراب فراگیر یا منتشر، اختلال تنش زای پس از رویداد، اختلال وسواس جبری از جمله ی آنها هستند.

اختلال هراس

افراد مبتلا به این بیماری دچار ترس و وحشتی می شوند که به طور ناگهانی و بارها و بارها بدون هشدار رخ می دهد.این حملات 15 تا 30 دقیقه طول می کشد ولی اثرات آن ممکن است تا مدتها باقی بماند. اختلال هراس را از دو راه می توان تشخیص داد: 1) یک فرد حداقل تجربه ی 2 حمله ی هراس مکرر و ناخواسته را داشته باشد. 2) بعد از حداقل یک ماه از اولین حمله ، فرد نگران است که حمله ی دیگری رخ دهد. دیگر نشانه های این نو ع ترس شامل عرق کردن، درد قفسه سینه، تپش قلب (معمولا ضربان نامنظم قلب)، و احساس خفگی، که ممکن است باعث شود فرد احساس حمله ی قلبی کند.

اضطراب اجتماعی

اضطراب یا ترس اجتماعی ، اضطرابی است که در آن ترس همیشگی و پایدار از موقعیت های اجتماعی در شخص وجود دارد. ترس و شرمساری از اشتباه کردن ،ترس از مورد داوری قرار گرفتن ، ترس از صحبت کردن در جمع از این نوع است . این بیماران از موقعیتهایی که باید با مردم ارتباط برقرار کنند اجتناب می کنند و این کار در گذر زمان باعث انزوای آنها می شود. 10 درصد از جمعیت جهان دچار ترس و اضطراب اجتماعی هستند ولی هرگز به دنبال درمان نمی روند. اضطراب اجتماعی در نوجوانان بیشتر دیده می شود ولی در مورد کودکان به عنوان خجالتی بودن از آن یاد می شود. در موارد شدید از محیطهای اجتماعی به طور کل اجتناب می شود. اضطراب عملکرد ، شایع ترین نوع اضطراب اجتماعی است. روان درمانی برای درمان هراس اجتماعی ترکیبی از تکنیک ها و روشهای مختلف است. این تکنیک ها بستگی به عوامل اضطراب زا ، حملات درد آور ، و شدت علایم بستگی دارد. رفتار درمانی شامل آموزش تمدد اعصاب و حساسیت زدایی منظم است.

اضطراب یا ترس خاص

این اختلال ، ترس غیر واقعی و اغراق شده در مورد فعالیتها ، اشیا و یا موقعیتهایی است که احتمال خطر بسیار اندک است و یا اصلا وجود ندارد. ترس های شایع شامل ترس از حیوانات مانند مار ، عنکبوت ، ترس از پرواز ، ترس از ارتفاع است. متاسفانه اجتناب از ترس ، فقط آن را بدتر می کند.

اضطراب فراگیر یا منتشر

اگر نگرانی و ترس مستمر مانع از انجام کارهای روزمره ی شما شده است و اگر فکر می کنید اتفاق بدی قرار است بیفتد ممکن است دچار اختلال منتشر شده باشید. افراد مبتلا به این نوع اضطراب به طور مداوم احساس نگرانی همیشگی دارند. نشانه های فیزیکی اضطراب منتشر عبارت است از : بی خوابی ، درد شکم، بی قراری ، خستگی

اختلال وسواس جبری

مشخصه ی این نوع اختلال ، افکار یا رفتارهای نا خواسته ای است که به نطر غیر قابل کنتر ل و غیر قابل متوقف شدن می آیند. اگر این اختلال را دارید ممکن است به صورت وسواسی نگران خاموش کردن فر یا صدمه زدن به کسی باشید. یا ممکن است به خاطر شستن مکرر دستها خود را اذیت کنید.

اختلال تنش زای پس از فاجعه

این نوع اضطراب پس از یک واقعه ی آسیب زا و یا تهدید کننده رخ می دهد. نشانه های این اختلال کابوس های شبانه در مورد اتفاق، اجتناب از موقعیت هایی که یاد آور اتفاق است، می باشد.

 

احساسات و آسیب پذیری ها:قسمت دوم

احساسات و آسیب پذیری ها(قسمت2): وقتی از عشق مورد نظر خود باز می مانیم …

احساسات و آسیب پذیری ها: قسمت اول

احساسات و آسیب‌پذیری‌ها:قسمت اول برای این كه عشق را احساس كنیم، به …

بررسی رابطه پنج عامل بزرگ شخصیت و فرسودگی شغلی در حوزه بهداشت و درمان

چکیده این پژوهش درصدد بررسی رابطه بین پنج عامل بزرگ شخصیت و فرسودگی …