یادداشت های روانشناس

احساسات و آسیب پذیری ها: قسمت اول

احساسات و آسیب‌پذیری‌ها:قسمت اول
برای این كه عشق را احساس كنیم، به احساس نیاز داریم. وقتی نتوانیم با اطمینان خاطر احساسات خود را بیان كنیم، تماس خود را با عشق و شور و نشاط از دست می‌دهیم. در حالی كه زن‌ها مایلند بیشتر حرف بزنند و شوهرانشان به حرف‌های آنها گوش دهند، مردها نیاز دارند كه همسرانشان در مقام تعریف و قدردانی از آنها حرف بزنند. وقتی مرد میل به راضی كردن همسرش را از دست بدهد، احساسات محبت‌آمیز او خود به خود سركوب می‌شود. وقتی زنی نتواند آزادانه و با احساس امنیت خاطر احساساتش را با همسرش در میان بگذارد، او نیز احساسات و عواطف خود را سركوب می‌كند. به مرور وقتی زن و شوهر احساسات خود را همچنان سركوب می‌كنند، دیواری به دور قلب خود می‌كشند. در آغاز می‌توانیم هنوز عشق و محبت را احساس كنیم زیرا دیوارهای اطراف قلبمان كم ارتفاع هستند و راه قلب ما را به‌طور كامل مسدود نكرده‌اند. اما وقتی دیوارها بلند می‌شوند و راه قلبمان را سد می‌كنند، میان ما و احساسات محبت‌آمیز فاصله‌ای می‌اندازند. برای بازگرداندن شور و شوق عشق باید آجرهای دیوار اطراف قلبمان را یكی یكی خراب كنیم. هرگاه به كمك روش‌های جدید ارتباطی آجری را برمی‌داریم، روزنه‌ای به روی قلبمان گشوده می‌شود. ناگهان در اندیشه بقیه دیوار فرو می‌رویم. به كمك برقراری ارتباط صحیح و با قدردانی از كارهای یكدیگر می‌توانیم مهر و عشق رفته را بازیابیم.
شرط اول برای ابراز احساسات این است که احساسات خود را کاملا بشناسید و از کلمات مناسب برای ابراز احساسات خود استفاده کنید . سعی کنید احساسات خود را یادداشت کنید. تمرین زیر به شما کمک می‌کند احساسات لحظه‌ به لحظه ی خود را تجربه کنید:
-قدم اول در ابراز احساسات کلمه‌ای است که احساس شما را به بهترین شکل نشان می‌دهد، افسرده، خشمگین، دلگیر، عصبانی، مشوش، نگران و نظایر آن.
شما می‌توانید با رعایت اصول زیر احساساتتان را به بهترین شکل به همسرتان انتقال دهید و به آن‌گونه‌ای که پذیرای شما باشند، مطرح کنید.
1.در عبارات به جای اینکه از فاعل تو استفاده کنید بهتر است فاعل «من» را به کار ببرید. توجه داشته باشید که جملات با فاعل «تو» بسیار سرزنش آمیز هستند،مانند:
تو مرا عصبانی می‌کنی”
تو آدم بی تعهدی هستی و جز خودت به کسی فکر نمی‌کنی”
تو داری اعصابم را مختل می‌کنی”
-وقتی از فاعل من استفاده می‌کنید ، مسئولیت احساساتتان را می‌پذیرید و احتمال اینکه همسرتان به حرف شما بها بدهد، بیشتر می‌شود. و لذا بهتر است بگویید:
من عصبانی هستم”
دیشب وقتی دیر آمدی، ناراحت شدم”
اعصابم مختل شده است”
-توجه داشته باشید ممکن است جمله‌ای را با فاعل «من» شروع کنید، اما حامل این پیام باشد مانند:
احساس می‌کنم تو یک روانی هستی”
من از ولخرجی های بی‌تناسب تو عصبانی هستم”
2.صادق باشید. سعی کنید در بیان احساسات خود تا حد امکان برخورد صادقانه داشته باشید، حقیقت را بگویید، مبالغه نکنید.
3.همخوانی داشته باشید. مهم است که زبان و لحن صدای شما با کلام‌تان هم‌خوانی داشته باشد، اگر در حالیکه تبسم می‌کنید از اندوه خود حرف بزنید، مسلما پیام شما به طور صحیح منتقل نخواهد شد.
4. به خواسته های خود توجه کنید؛
این حق شماست که خواسته‌هایتان را با همسرتان در میان بگذارید در واقع در قبال خود و در قبال همسرتان مسئول هستید که نیازهایتان را بشناسید، چرا که شما متخصص خودتان هستید.
هیچ‌کس و حتی همسرتان نمی‌تواند ذهن شما را بخواند، و از خواسته‌هایتان آگاه شود. ممکن است شخصی از شما بخواهد کاری را برایش انجام دهید، شما نیز می‌پذیرید ولی دائم در خودتان شکایت می‌کنید. آیا نمی‌داند من چقدر گرفتارم؟ آیا نمی‌خواهد وضعیت و مشکلات مرا درک کند؟ این شما هستید که خواسته‌ها، مشکلات و نیازهایتان راباید مطرح نمایید، دیگران از جمله همسرانتان قادر به اندیشه‌خوانی نیستید و نمی‌توانند ذهن شما را بخوانند، بهتر است در چنین شرایطی بگویید “خیلی مایلم به شما کمک کنم ولی به دلایلی فعلا قادر به انجام آن نیستیم” و خیلی راحت از پذیرفتن آن کار خودداری کنید.
م-آهنکوب(دکترای روانشناسی بالینی)

Write a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

احساسات و آسیب پذیری ها:قسمت دوم

احساسات و آسیب پذیری ها(قسمت2): وقتی از عشق مورد نظر خود باز می مانیم …

احساسات و آسیب پذیری ها: قسمت اول

احساسات و آسیب‌پذیری‌ها:قسمت اول برای این كه عشق را احساس كنیم، به …

بررسی رابطه پنج عامل بزرگ شخصیت و فرسودگی شغلی در حوزه بهداشت و درمان

چکیده این پژوهش درصدد بررسی رابطه بین پنج عامل بزرگ شخصیت و فرسودگی …